Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Гайд по гормонів: кортизолу, ящірки і складки на талії


Опубликованно 08.09.2017 05:00

Гайд по гормонів: кортизолу, ящірки і складки на талії

Стрес призводить до набору ваги, тому «гормон стресу» небезпечний. Якщо коротко, то ось що зазвичай знають про кортизоле. Так, приблизно так і є, але найважливіше в деталях. Саме кортизол може виявитися головною причиною безсоння і навіть потемнілого раптово шраму.

Кортизол – гормон надниркових залоз і природна «сигналізація». Він керує настроєм, мотивацією і страхом. І є головним інструментом «мозку ящірки», найдавнішого ділянки мозку, який відповідає за основну задачу організму – вижити. Саме кортизол управляє реакцією «бий або біжи», він вирішує, як організму вести себе в стресовій ситуації: захищатися від загрози або як можна швидше тікати. Але це далеко не повний перелік функцій, які гормон виконує.

Кортизол також:керує використанням білків, жирів і вуглеводів (ось чому стрес так впливає на масу тіла);стримує запалення;регулює кров'яний тиск;підвищує вміст глюкози в крові;бере участь у регулюванні циклів сну і неспання;підвищує рівень енергії, щоб організм міг справлятися зі стресом і відновлюватися після нього. 

читати також Твій гайд по гормонів: серотонін, депресія, бобиКортизол і стрес

У стресовій ситуації наднирники активно працюють на виробництво кортизолу, щоб організм міг справитися з небезпекою. Ось як працює реакція «бий або біжи»:

1. Людина стикається зі стрес-фактором.

2. Запускається складний ланцюжок гормональних реакцій, а наднирники виробляють кортизол.

3. Гормон наповнює організм глюкозою – дає великим м'язам ресурс енергії, який можна використовувати миттєво. Так кортизол готує організм до відповіді на стрес.

4. Паралельно кортизол пригнічує виробництво інсуліну. Це потрібно для того, щоб не дати організму запасти глюкозу, як відбувається в звичайному стані.

5. Кортизол також звужує артерії, а адреналін прискорює серцебиття. Це в комплексі дозволяє крові рухатися все швидше.

6. Людина приймає рішення і реагує на стрес-фактор.

7. Рівень гормонів стабілізується.

Отже, в нормі, коли хмари розвіюються, рівень гормону падає. Але буває, що стрес не слабшає – це відчуває на собі (у всякому разі, час від часу кожна людина. Постійне перебування «на взводі» призводить до стабільно підвищеним рівнем кортизолу, що позначається на роботі всього організму. Це може призвести до тривожності і депресії, головного болю, хвороб серця, проблем з пам'яттю і концентрацією, збоїв в роботі травної системи, розладів сну і набору зайвої ваги.

Якщо кортизолу занадто мало

Практично всі инфоматериалы про кортизоле так чи інакше говорять про те, як його надлишок шкідливий. Але секрет стабільної роботи організму не в кількості тих чи інших речовин, а в їх балансі. Кортизолу не повинно бути умовно багато або умовно мало – його повинно бути рівно стільки, скільки потрібно. Тому недолік гормону шкодить організму так само сильно, як і надлишок. Нехай і зустрічається рідше. Цей стан називається хворобою Аддісона.

Діагностувати хворобу Аддісона не так-то легко, тому що симптоми проявляються поступово і специфічних серед них немає. Всі ці ознаки можуть супроводжувати безліч інших станів. Так що якщо не потрапити до ендокринолога, можна і не дізнатися, в чому справа.Симптоми нестачі кортизолу: зміни шкіри. Вона може темніти в місцях шрамів і в складках;відчуття постійної втоми;слабкість у м'язах, яка з часом посилюється;нудота, блювання, діарея;схуднення, втрата апетиту;знижений артеріальний тиск.Як підтримувати рівень кортизолу в нормі

Якщо аналізи виявили недолік або надлишок кортизолу, доктор може призначити відповідне лікування. Але є прості, доступні і безпечні способи підтримувати рівень гормону в нормі. Ними можна скористатися не для лікування, а для того, щоб воно не знадобилося. Як і допомога психолога, до речі – фактично це здорові психологічні звички, які позбавлять від стресу, тривожності і допоможуть дивитися на світ оптимістичніше.

1. Стежте за харчуванням, будьте фізично активні і досить спите.

2. Ходіть на масаж.

3. Не сидіть вдома. Зустрічайтеся з друзями, робіть добрі справи.

4. Смійтеся! Це правда дуже дієві ліки від стресу.

5. Знайдіть хобі або, якщо вона вже є, можливість частіше займатися улюбленою справою.

6. Знайдіть підходящу заспокійливу техніку. Можливо, це будуть глибоке дихання, йога або медитація. Категория: Здоровье

Гайд по гормонів: кортизолу, ящірки і складки на талії


Написать комментарий

* Содержание комментария не должно содержать ненормативную лексику или отклонятся от норм морали и приличия. HTML-теги не поддерживаются. Комментарии, не имеющие отношения к содержанию новости, будут удаляться. Пользователи, злоупотребляющие терпением администрации, будут блокироваться.